Kontakt

DeutschAkademie Sprachschule für Deutschkurse in Hamburg

Mönckebergstraße 11
20095 Hamburg Deutschland

Tel : +49-40-300 393 66

 

Tyskakurs Hamburg

Intensivkurs


3 timmar (4 lektioner)/dag
12 timmar (16 lektioner)/vecka
måndag till torsdag
max. 5-11 deltagare
Kurstider: 8:30 - 11:30, 11:45 - 14:45, 15:00 - 18:00, 18:15 - 21:15
2 veckor4 veckor8 veckor
€ 295€ 295€ 590

Extrakostnader

BokKopiorBetyg
€ 14-22€ 1-3€ 4

Priser: Tyskkurs Hamburg med uppehälle

Intensivkurs


3 timmar (4 lektioner)/dag
12 timmar (16 lektioner)/vecka
Måndag till torsdag
maximalt 5-11 deltagare
Kurstider: 8:30 - 11:30, 11:45 - 14:45, 15:00 - 18:00, 18:15 - 21:15
Typ av uppehälle2 veckor4 veckor8 veckor
utan frukost-€ 945*-
med frukost-€ 995*-
halvpension-€ 1.110*-
Extra kostnaderBokKopiorIntyg
€ 14-22€ 1-3€ 4
*Surchage Summer July/August: € 50,- per month

Priser: Tyskkurs Hamburg - grammatikkurs

Grammatikkurs


Måndag och onsdag
5 - 10 deltagare
Kurstid: 18:00 - 21:00
2 veckor4 veckor8 veckor
-€147,50-

Extra kostnader

BokKopiorIntyg
€ 14-22€ 1-3€ 4

Priser: Tyskkurs Hamburg - konversationskurs

Konversationskurs


Tisdag och torsdag
5 - 10 deltagare
Kurstid: 18:00 - 21:00
2 veckor4 veckor8 veckor
-€ 147,50-

Extrakostnader

BokKopiorIntyg
€ 14-22€ 1-3€ 4

German intensive course & visa (20 lessons/week)

Intensivkurs


3 hours (4 lessons)/day
15 hours (20 lessons)/week
From monday to friday
5-11 participants
4 veckor8 veckor12 veckor
€ 390€ 780€ 1.170

Extrakostnader

BokKopiorBetyg
€ 14-22€ 1-3€ 4

Pluskurs

Grammar, Conversation, Homework


Consolidate and apply what has been learnt in the intensive German course!
3 hours (4 lessons) every Friday
5-11 participants
Class times: from 9am-12pm, 12pm-3pm, 3pm-6pm or 6pm-9pm
4 veckor8 veckor12 veckor
€ 95€ 190[pk-12wo]

German intensive course & accommodation & visa

Intensivkurs


3 timmar (4 lektioner)/dag
12 timmar (16 lektioner)/vecka
Måndag till torsdag
maximalt 5-11 deltagare
Kurstider: 8:30 - 11:30, 11:45 - 14:45, 15:00 - 18:00, 18:15 - 21:15
Typ av uppehälle4 veckor8 veckor12 veckor
utan frukost€ 1.040*€ 2.080*€ 3.120*
med frukost€ 1.090*€ 2.180*€ 3.270*
halfboard€ 1.205*€ 2.410*€ 3.615*
Extra kostnaderBokKopiorIntyg
€ 14-22€ 1-3€ 4
*Surchage Summer July/August: € 50,- per month